Dini Bilgiler 0 Yorum 1,157 Görüntülenme 01-12-2013

Teravih Namazı yirmi rek'attır. Erkekler ve kadınlar için sünnet-i müekkededir. Ramazan ayında kılınır. Hastalık veya yolculuk sebebiyle oruç tutamayan kimselerin de teravih namazını kılmaları sünnettir ve sevabı çoktur. Evde de tek başına veya cemaatle kılınabilir. Ancak camide kılmak daha faziletlidir. Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur:


"Faziletine inanarak ve mükafatını umarak Allah rızası için Ramazan gecelerini ibadetle geçiren (teravih namazını kılan) kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.

 

Teravih Namazının Kılınışı:


Teravih namazı yatsı namazından sonra kılınır. Yatsıdan önce kılınması caiz değildir. Vitir namazı Ramazan ayında teravihten sonra kılınır. Teravihten önce de kılınabilir. Yirmi rek'at olan teravih namazı her iki rek'atın sonunda selam verilerek kılındığı gibi, dört rek'atta bir selam verilerek de kılınır. Her iki durumda da namaza devam edilir ve yirmi rek'at tamamlanır.

 

İki Rek'atta Bir Selam Verilerek Teravihin Cemaatle Kılınması


Yatsı namazının farzı ve son sünneti kılındıktan sonra teravih namazına başlanır.


Namaz kıldıracak imam: "Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, bana uyanlara imama oldum" diye niyet ederek iftirah tekbirini alıp ellerini bağlar.


İmam'ın arkasında kılan cemaat de "Niyet ettim Allah rızası için Teravih namazını kılmaya, uydum imama" diyerek niyet eder ve imamın tekbirinden sonra "Allahu Ekber" diyerek niyet eder ve imamın tebirinden sonra "Allahu Ekber" diyerek tekbir alır ve ellerini bağlar.


Bundan sonra imam ve cemaat gizlice "Sübhaneke"yi okur. Sübhanekenin okunması bitince, (Cemaat ayakta başka bir şey okumaz) imam gizlice Euzu-Besmele, açıktan fatiha ve bir sure okur. Cemaatle birlikte rüku ve secdeleri yaptıktan sonra ikinci rek'ata kalkılır.


Burada yine imam gizlice Besmele, açıktan da fatiha ve bir sure okur. Cemaatle birlikte rüku ve secdeleri yaparak oturulur.


Bu oturuşta imam ve cemaat "Ettehıyyatu, Allahumme salli, Allahumme barik ile Rabbena atina..." duasını okuyarak selam verirler. Böylece iki rek'at kılınmış olur.


Ayağa kalkarak tarif ettiğimiz şekilde ikişer ikişer rek'at kılınmaya devam edilir. On kere iki rek'at kılınınca yirmi rek'at teravih namazı tamamlanmış olur. Bundan sonra üç rek'atlı vitir namazı da cemaatle kılınır.

 

İki Rek'atte Bir Selam Verilerek Teravihin Tek Başına Kılınışı


"Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya" diyerek niyet edilir ve aynen sabah namazının iki rek'at sünneti gibi kılınır.


Yirmi rek'at tamamlanıncaya kadar ikişer rek'at kılmaya devam edilir, teravih namazı bitince de vitir namazı kılınır.

 

Dört Rek'atta Bir Selam Verilerek Teravihin Cemaatle Kılınışı


İki rek'atla kılınışa çok benzemektedir. Fark olarak her iki selam verilmeyip ikinci rekattan sonra ayağa kalkılıp her dört rek'atta selam verilir. 5 kere 4 rek'atlık namaz kılınarak teravih namazı kılınmış olur. Ardından vitir namazı kılınır.

 

Dört Rek'atta Bir Selam Verilerek Teravihin Tek Başına Kılınışı


"Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya" diye niyet edilir ve aynen ikindi namazının sünneti gibi kılınır. Aradaki fark sadece niyetin değişik olmasıdır. Böylece dörder rek'at kılınarak yirmi rek'at tamamlanır. Bunun peşinden de vitir namazı kılınır.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: