Dini Bilgiler 3 Yorum 2,861 Görüntülenme 17-10-2013

          En son ve en büyük peygamber Hz. Muhammed (SAV) 'e Allah tarafından gönderilen Kur'an-ı Kerim müslümanlığın kutsal kitabıdır. Kur'an-ı Kerim'i diğer ilahi kitaplardan ayıran ve üstün kılan birçok özellikler vardır.


Bu özelliklerin başlıcaları şunlardır:


a) Kur'an-ı Kerim Peygamberimize indiği gibi hiçbir değişikliğe uğramadan bize kadar gelmiştir. Kıyamete kadar da bozulmadan devam edecektir.
Öteki kutsal kitaplardan bazıları tamamen kaybolmuş, bazıları da birçok değişikliklere uğrayarak bozulmuş ve hiçbiri Allah'tan gönderildiği gibi muhafaza edilememiştir.


Kur'an-ı Kerim'i koruyacağını Yüce Allah, şu ayetle temin altına almıştır: "Kur'an-ı sana Biz indirdik, onun koruyucusu da Biziz."


Gerçekten de Allah, kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'i günümüze kadar korudu, kıyamete kadar da koruyacaktır.


b) Kur'an-ı Kerim toplu olarak değil, zaman ve olaylara göre ayetler ve sureler halinde parça parça inmiştir. Bu durum, onun kolayca ezberlenmesini ve anlaşılmasını sağlamıştır.


c) Kur'an-ı Kerim son ilahi kitaptır. Ondan sonra başka ilahi kitap gelmeyecektir. Kur'an'ın hükümleri kıyamete kadar geçerli olacak, değişmeyecektir. Önceki kitaplar ise belirli bir zaman için gönderilmişti.


d) Kur'an-ı Kerim, bütün insanlığa gönderilen bir kitaptır. Her asrın ihtiyaçlarını karşılayacak hakikat ve hikmetlerle doludur. Halbuki diğer kutsal kitaplar, belirli milletlere gönderilmişti.


e) Kur'an-ı Kerim, Peygamberimizin en büyük ve daimi mucizesidir. Hem kelimeleri, hem anlamı, hem de taşıdığı yüksek hakikatlerle eşsiz bir mucizedir.
 

KUR'AN-I KERİM'E KARŞI GÖREVLERİMİZ


1) Her müslüman Kur'an-ı Kerim'i Allah'ın sözü olduğunu bilmeli ve tecvid kurallarına uygun olarak Kur'an'ı yanlışsız okumalıdır.
2) Kur'an-ı Kerim'i abdestli olarak eline alıp "Euzü Besmele" ile okumaya başlamalıdır. Kur'an'ı okurken mümkünse kıbleye karşı dönmeli ve son derece edepli, saygılı olmalı ve anlamını öğrenmeye çalışmalıdır.
3) Kur'an-ı Kerim, temiz yerlerde okunmalı; başka işlerle meşgul olan, Kur'an'ı dinlemeyen kimselerin yanında ve pis yerlerde okunmamalıdır.
4) Başkasının okuduğu Kur'an'ı saygı ile dinlemelidir.
5) Kur'an-ı Kerim, yüksek ve temiz yerlerde bulundurulmalı, alçak yerlere konulmamalıdır.
6) Kur'an'ın yap dedikleri yapılmalı, yapma dedikleriden sakınmalı, Kur'an'ın ahlak ilkelerine uygun hareket etmelidir.

 

YÜCE KUR'AN-I KERİM (ŞİİR)


Yüce Kur'an-ı Kerim
Yüce Kur'an-ı Kerim
Seni Allah katından
Getirdi Peygamberim...
***
Dünyanın ışığısın,
Ruhun aydınlığısın,
Sen kıyamet gününde
İman sığınağısın...
***
Yüce Kur'an-ı Kerim
Yüce Kur'an-ı Kerim
Seni her şeyden fazla
Sayarım ve severim...


GÖKHAN EVLİYAOĞLU

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (3)

@Ali emir demiş ki;
Çok güzel
@anıl berk demiş ki;
güzelmiş
@Melek Ekin demiş ki;
Çok güzel bir site

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: