Dini Bilgiler 0 Yorum 1,274 Görüntülenme 09-01-2014

      Hz. Muhammed (SAV) Allah'ın terbiyesinde yetişmiş, yüksek ahlak sahibi bir peygamberdir. O ahlakını Kur'an'dan almış, bütün iyilikleri kendisinde toplamıştır. Hz. Ayşe'ye peygamberimizin ahlakının nasıl olduğu sorulduğu zaman şu cevabı vermiştir: "O'nun ahlakı Kur'an idi."
Peygamber Efendimiz ahlaki vazifeleri hem öğretmiş, hem de kendisi bizzat uygulamıştır. O, hiçbir zaman doğruluktan, iyilikten ayrılmamış, güzel ahlakı, iyi davranışları ile insanlara örnek olmuştur. Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de: "Allah'ın resulunde sizin için uyulması gerekli güzel örnek vardır." buyurarak, peygamberimizin yaşayışını örnek almamızı istemiştir. Bize düşen görev peygamberimizin ahlak ve fazilet dolu hayatını iyice öğrenmek, onun ahlaki davranışlarını örnek olarak yaşamaktır.

 

FERTLER İÇİN AHLAKIN ÖNEMİ


      Bilindiği gibi Millet adına verilen büyük topluluk, ailelerin bir araya gelmesinden oluşur. Aileler de fertlerden meydana gelir. O halde bir milletin güçlü olması, mutluluk içinde yaşaması ailelerin sağlam bir yapıya sahip olmasına bağlıdır. Ailenin sağlam ve huzurlu olması ise aile içinde yer alan fertlerin üzerlerine düşen ahlaki görevleri yerine getirmeleri ile mümkündür.


      Bu sebeple, her şeyden önce toplumu meydana getiren fertlerin iyi ahlaklı olması büyük önem taşımaktadır. Çürük tahtalardan sağlam bir gemi yapılamayacağı gibi iyi ahlak sahibi olmayan, sorumluluk duygusu taşımayan fertlerden de güçlü ve sağlam bir toplum meydana gelemez.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: